Nie ma czegoś takiego jak typowa menopauza, są jednak jej częste objawy, jak i powszechne efekty.
Także te, które dotyczą naszej skóry czy włosów. Kilka słów o nich poniżej. A zanim przystąpisz do lektury wiedz, że dla wielu kobiet to czas równowagi i wolności… Menopauza nadchodzi zazwyczaj u kobiet w wieku 45 – 55 lat, a statystycznie rozpoczyna się w 51 roku życia, czyli wtedy, kiedy jesteśmy kompetentne, wzmocnione, ustabilizowane zawodowo i życiowo – w najlepszym dla nas okresie!
Jak reaguje ciało?
Wahania poziomu hormonów mogą mieć szkodliwy wpływ na cerę, ale także ze względu na nagromadzenie martwych komórek skóry nasza twarz zaczyna wyglądać szaro i matowo. Okresowe złuszczanie skóry w gabinecie kosmetologa i odpowiednio dobrana pielęgnacja pozwolą odzyskać blask i witalność skóry.
Nie zapominaj o nawodnieniu, bo po menopauzie skóra traci wysoką zdolność do utrzymania wody, co daje uczucie suchości czy efekt łuszczenia. Jeśli prawidłową dietę uzupełnimy regenerującymi i nawilżającymi terapiami łączonymi – z przyjemnością zaczniemy znowu zerkać w lustro.
W czasie menopauzy poziom kolagenu i elastyny gwałtownie się obniża, co powoduje zmarszczki i zwiotczenie skóry. Wizyta u dermatologa i kosmetyczki – jeśli do tej pory nie stały się jeszcze dobrym nawykiem – to podstawy, aby zadbać o skórę i dobre samopoczucie.
Zredukowanie zaczerwienień, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie cery pod oczami i odzyskanie blasku to zadanie dla profesjonalistów, którzy dodatkowo doradzą w domowej pielęgnacji czy wskażą niezbędną suplementację.
Włosy pod szczególną ochroną
Nawet 40% kobiet w okresie menopauzy cierpi z powodu przerzedzenia włosów. Obniżenie poziomu estrogenów skraca cykl ich wzrostu. Ponadto menopauza oznacza także podwyższenie poziomu androgenów, które wpływają niekorzystnie na grubość każdego kosmyka.
Można jednak sporo zrobić, aby zadbać o ten bardzo ważny atut urody każdej kobiety. Przyczyna problemów zawsze powinna być zdiagnozowana w gabinecie lekarskim, a działania dobrane indywidualnie do potrzeb i możliwości Pacjentki.
Włosy to kolejny obszar funkcjonowania organizmu, który może i powinien podlegać szczególnej pielęgnacji w tym okresie, tym bardziej że istnieje szereg skutecznych możliwości dających wzmocnienie, blask, pozwalających cieszyć się piękną fryzurą.
Co warto wiedzieć, zanim…?
A poniżej kilka przydatnych informacji dla tych z nas, których ten naturalny etap biologiczny jeszcze nie dotyczy:
– Perimenopauza — objawy menopauzy mogą pojawiać się nawet kilka lat przed jej nadejściem. Najczęściej najpierw obniżają się poziomy progesteronu, co np. powoduje obniżenie i wahania nastroju, niepokój czy zaburzenia snu bądź przyrost masy ciała.
W czasie perimenopauzy jajniki wytwarzają coraz mniej pęcherzyków i są one coraz słabsze, aż w końcu ustaje owulacja. Dlatego w tym czasie zauważamy wahania cyklu, ale w tej fazie poziom estrogenów jest jeszcze na tyle wysoki, aby proces owulacji wciąż zachodził w naszym organizmie.
Te kilka lat przed menopauzą to doskonały czas na kondycjonowanie skóry i organizmu: zmiana trybu życia na bardziej aktywny, dobre nawyki żywieniowe, suplementacja czy regularna specjalistyczna pielęgnacja skóry – wszystko to potraktujmy jako rodzaj najlepszej inwestycji w siebie. Menopauza ma tak wiele skutków, że może być trudno ustalić, od czego zacząć szukanie pomocy. My uważamy, że od zrozumienia, na którym etapie tego procesu jesteś lub do którego właśnie się zbliżasz. Na rozmowy na ten temat zapraszamy do naszych gabinetów.
Podobno 50% kobiet martwi się nadejściem menopauzy… a może warto spojrzeć na to inaczej, jako drogę do komfortu i kolejnego pięknego etapu życia? Jak bardzo pięknego? To w dużej mierze wciąż zależy od nas samych!