Mogłoby się wydawać, że o kwasie hialuronowym wiemy już wszystko. Jednak nadal większość kobiet kojarzy kwas hialuronowy tylko z zabiegami, które mają na celu wypełnienie i powiększenie ust czy modelowanie konturów twarzy. Pamiętajmy, że jak najbardziej są to efekty, które zapewnia nam stosowanie kwasu hialuronowego, natomiast wynikają one głównie z jego właściwości nawilżających i właśnie temu poświęcony jest poniższy wpis.
Aby w pełni poznać i zrozumieć fantastyczne właściwości nawilżające kwasu hialuronowego, należy przypomnieć o jego pochodzeniu i właściwościach. Odwołując się do poprzedniego wpisu na blogu o właściwościach wygładzających i wypełniających zmarszczki za pomocą kwasu hialuronowego, przypomnijmy – kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze i jego główną właściwością, którą wykorzystujemy w medycynie estetycznej jest zdolność do wiązania bardzo dużych ilości cząsteczek wody. W efekcie tego tkanki, które zawierają duże ilości tego składnika są lepiej nawilżone i ujędrnione. Niestety, w procesie starzenia się skóry, ilość kwasu hialuronowego, który zawiera skóra człowieka maleje, co skutkuje wiotczeniem i brakiem nawilżenia, czyli widocznymi zmarszczkami. Medyczny kwas hialuronowy jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko występowania reakcji uczuleniowych przy jego działaniu. Stosowanie kwasu hialuronowego w celu walki z oznakami starzejącej się skóry jako preparatu nawilżającego polega na wstrzykiwaniu go w głębokie warstwy skóry.
Kwas hialuronowy nazywany jest często „eliksirem młodości”, ponieważ stymuluje produkcję w skórze kolagen i elastynę zapewnia efekt jędrnej, sprężystej, elastycznej i napiętej skóry, dając młody wygląd. Dzięki swoim właściwościom budulcowym jest również wypełniaczem przestrzeni zewnątrz komórkowej, chroni przed urazami mechanicznymi, bierze udział w transporcie składników odżywczych do chrząstek.
Wyjątkowe właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego dają szerokie spektrum możliwości w wykorzystywaniu tego składnika w kosmetyce. Kwas hialuronowy obecny jest w wielu balsamach, kremach, maseczkach czy tonikach, po zastosowaniu których tworzy warstwę ochronną na skórze zapobiegając jej odwodnieniu. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosowany jest w wielu zabiegach renowacji skóry i anti-aging za pomocą iniekcji i wprowadzaniu go w głębokie warstwy skóry. Zazwyczaj stosowany jest kwas hialuronowy usieciowiony, czyli taki, który został poddany chemicznej modyfikacji i procesowi wytwarzania wiązań międzycząsteczkowych w celu umożliwienia wiązania go w większe zbiory cząsteczek – konglomeraty. Dzieje się tak po to, aby uniemożliwić czy utrudnić działanie naturalnie występującemu enzymowi w ciele człowieka – hialuronidaza, który odpowiada za rozpad cząsteczek kwasu hialuronowego. Dzięki usieciowieniu kwas hialuronowy zyskujemy zdolność dłuższego czasu pozostawania tego składnika w miejscu iniekcji, przez co dużo lepiej sprawdza się jako wypełniacz oraz substancja nawilżająca.
Usieciowiony kwas hialuronowy może pozostać w organizmie człowieka do około 12 miesięcy. Czas ten jest zależny od naturalnych predyspozycji każdego organizmu oraz od czynników zewnętrznych takich jak działanie wysokiej temperatury (kąpiele słoneczne, solarium, sauna) czy dym papierosowy (palenie czynne i bierne), które mają znaczny wpływ na skrócenie efektu stosowania kwasu hialuronowego.
Nieusieciowiony kwas hialuronowy to składnik pozostawiony dokładnie w takiej formie, w jakiej występuje on w organizmie człowieka, bez zmian jego struktury i właściwości. Daje on natychmiastowe, spektakularne i widoczne efekty nawilżenia i ujędrnienia skóry, jednak jego działanie w miejscu iniekcji jest znacznie krótsze niż usieciowionego kwasu, ulega on znacznie szybszemu rozpadowi w naturalnych procesach w skórze. Z tego względu stosuje się go bardziej doraźnie w celu poprawienia nawilżenia skóry w przypadkach, kiedy nastąpiło mocne jej wysuszenie wskutek działania na przykład promieni słonecznych. Warto taki zabieg wykonać na przykład po powrocie z wakacji, kiedy skóra jest odwodniona, przesuszona, wiotka i mniej elastyczna przez wzmożoną ekspozycję na słońce.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – tę starą prawdę znają chyba wszyscy, więc warto wspomnieć, że jest ona również aktualna w przypadku stosowania kwasu hialuronowego. Poza przywracaniem witalności skórze twarzy, szyi czy dekoltu, poprawie nawilżenia, ujędrnienia, kwas hialuronowy polecamy stosować jako profilaktykę przeciw oznakom starzejącej się skóry. Jest on niezastąpiony przy zabezpieczaniu skóry przed zmarszczkami i bruzdami we wrażliwych obszarach, na których widać pierwsze oznaki starzenia.
W Klinice Dr Stachura stosujemy szerokie spektrum preparatów opartych o kwas hialuronowy. Pracujemy na najwyższej jakości preparatach.
Zapraszamy.