Widząc nadmierne wypadanie włosów, mocne przerzedzenia czy nieestetyczne placki skóry, na których powstały ubytki włosów, natychmiast odbieramy niepokojące sygnały do tego, że należy tę sytuację zbadać u lekarza. Łysienie androgenowe i plackowate to dwa różne rodzaje ubytków włosów, które mają różne przyczyny. O tym można przeczytać w naszym wcześniejszym poście, a dziś kilka słów na temat diagnostyki tych dolegliwości i sposobach profesjonalnego leczenia.
Jak wiadomo – przyczyn wypadania włosów może być wiele. Poczynając od trybu życia, poziomu stresu, sposobu odżywiania, braku mikroelementów w organizmie, poprzez przewlekłe choroby aż po uwarunkowania genetyczne, istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn łysienia. Osoby, które obserwują u siebie niepokojące sygnały w postaci łysiejących placków na ciele czy wzmożonego wypadania i przerzedzania włosów, coraz częściej decydują się na wizytę u profesjonalisty. Lekarz dermatolog przy wsparciu współczesnych metod diagnostyki jest w stanie odpowiednio rozpoznać podłoże problemu łysienia, trafnie zdiagnozować jego rodzaj i dopasować indywidualnie dobraną metodę leczenia. Coraz większa ilość osób zgłasza się po konsultację medyczną na dość wczesnym etapie łysienia. To bardzo dobrze, ponieważ im wcześniej pacjent zostanie właściwie zdiagnozowany i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na odbudowę utraconych włosów.
Rosnąca świadomość tego problemu w społeczeństwie oraz niewątpliwy postęp medycyny w temacie leczenia łysienia sprawiły, że obecnie mamy dostęp do możliwości diagnozowania i weryfikowania stanu włosów całkowicie bezinwazyjnie. Trichoslopia to nowatorskie badanie, za pomocą którego jesteśmy w stanie dokładnie przyjrzeć się pojedynczemu włosowi na ciele jak i skórze głowy, która również ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Metoda ta umożliwia obserwację i ocenę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz włosów. W ten sposób jesteśmy w stanie dokładnie przyjrzeć się skórze głowy jak i włosom nawet z 70-cio krotnym powiększeniem. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne i polega na przyłożeniu do skóry głowy jak i nasady włosów kamery/aparatu. Wykonanie kilku profesjonalnych zdjęć i wysłanie badania do specjalistycznego laboratorium pomaga nam po uzyskaniu rezultatów badania obserwację i ocenę struktury łodygi włosa bez konieczności pobierania włosów do badania pod mikroskopem. Trichoskopia obrazuje kondycję skóry, ilość włosów, mieszków włosowych oraz struktury włosa. Dzięki przeprowadzonemu badaniu możemy bardziej precyzyjnie określić problem pacjenta.
Przed wizytą na trichoskopii, warto pamiętać o kilku aspektach, które pomogą lepiej przygotować się do badania:
- w dniu wizyty, a najlepiej na 24 godziny przed, nie myj włosów i nie stosuj żadnych środków do stylizacji ani pielęgnacji,
- przygotuj listę suplementów diety, które zażywasz,
- jeśli posiadasz aktualne badania krwi – zabierz wyniki ze sobą,
- przygotuj się na pytania o Twój styl życia, dietę oraz produkty do włosów, które używasz,
- zastanów się, kiedy rozpoczął się problem z wypadaniem włosów i po jakie metody do tej pory sięgałaś/sięgałeś.
Dzięki odpowiedniej i trafnej diagnostyce łysienia jesteśmy w stanie zaproponować skuteczną kurację. Innowacyjną metodą, która staje się coraz bardziej popularna przez niesamowite efekty, jakie gwarantuje, jest kuracja polegająca na podaniu skórze, które objęte jest problemem łysienia andorogenowego, własnych komórek macierzystych. Wykorzystując osiągnięcia współczesnej biotechnologii, możemy skutecznie cofnąć skutki łysienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn dotkniętych problemem łysienia androgenowego. Kuracja ta wykorzystuje autologiczny przeszczep komórek — czyli taki, w którym pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i akceptacji przez organizm wprowadzanych komórek — brak reakcji alergicznych i zapalnych, czy odrzucenia przeszczepu.
Pierwszy etap zabiegu to pobranie tkanki od pacjenta. Najczęściej robi się to poprzez wycięcie niewielkich fragmentów skóry (ok. 2,5 mm) z okolicy karku, za uchem, ponieważ są to miejsca, które są bardzo mało podatne na łysienie androgenowe oraz szybko się goją samodzielnie. Miejsca przed pobraniem skóry są miejscowo znieczulone, dla większego komfortu pacjenta.
Drugim etapem jest uzyskanie specjalnego preparatu z komórkami macierzystymi pacjenta w urządzeniu. Polega on na kalibracji i separacji komórek, dzięki czemu uzyskujemy zawiesinę o bogatej zawartości komórek progenitorowych, prekursorowych i macierzystych, a także czynniki wzrostu.
Trzecim i ostatnim etapem jest podanie przygotowanego preparatu do skóry przy pomocy mezoterapii igłowej. Dzięki temu, docieramy do głębokich warstw skóry i pobudzamy mieszki włosowe do pracy i wzrostu włosa.
Zabieg autologicznego przeszczepu nie wymaga konieczności odbycia serii zabiegów. Trwa jedynie około 40 minut, a jednorazowe poddanie się tej metodzie w zupełności wystarczy, aby zahamować wypadanie włosów i odbudować te utracone.
Kurację można powtórzyć po 2-3 latach w celu uniknięcia dalszego wypadania włosów. Spektakularne efekty bez wątpienia zmieniają życie naszych pacjentów i pozwalają cieszyć się pięknymi i bujnymi włosami.