Problem łysienia, czyli nadmiernego wypadania włosów zazwyczaj kojarzy nam się z osobami starszymi i to właśnie wiekiem tłumaczymy to zjawisko. Niestety, łysienie dotyczy coraz młodszych osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W dużej mierze przyczyną są warunki środowiskowe i coraz szybsze tempo życia a wraz z nim nasilający się stres. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom łysienia wśród kobiet jak i mężczyzn.
Włosy to jeden z elementów naszego wizerunku, dlatego ich nadmierna utrata wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Widoczna utrata włosów i występującace przerzedzenia są pierwszym sygnałem do niepokoju. Zanim jednak udamy się do lekarza dermatologa, który pomoże w zdiagnozowaniu naszego problemu i zaproponuje odpowiednią kurację, warto dowiedzieć się więcej na temat włosów, aby w pełni zrozumieć zaistniały problem.
Gęstość włosów to przede wszystkim cecha dziedziczna, każdy z nas ma inne predyspozycje do liczby i tempa wzrostu włosów, ale ich budowa u wszystkich jest taka sama. Mieszki włosowe, czyli miejsca z których wyrastają włosy znajdują się w skórze właściwej i są otoczone naczyniami odżywczymi i nerwami, a ich uszkodzenie powoduje trwałe wypadanie włosów.
Możemy rozróżnić trzy fazy wzrostu włosa – anagen, telogen, katagen. Cykl ten odbywa się asynchronicznie, co oznacza, że nie występują czasowe wyłysienia, tylko każdy włos rośnie w innym tempie.
- Faza anangenowa – jest to najważniejsza i najdłuższa faza wzrostu włosa, aż 80-90% wszystkich włosów na skórze głowy jest właśnie w tej fazie. Jest to okres, w którym włos jest trwale związany z mieszkiem włosowym i stopniowo rośnie dzięki dostarczanym składnikom odżywczym. W zależności od trybu życia oraz stanu zdrowia, faza trwa przeciętnie około 6 lat.
- Faza katagenowa – trwa około 3 tygodnie i obejmuje około 1-3% włosów na ciele. W tej fazie włos obumiera, oddziela się od mieszka włosowego, dochodzi do jego obkurczenia a następnie włos się z niego powoli wysuwa.
- Faza telogenowa – inaczej faza spoczynku. To czas, w którym mieszek włosowy pozostaje pusty, nie rośnie w nim nowy włos, a następuje jego regeneracja. Okres ten może trwać nawet 2-4 miesięcy i obejmuje około 10-15% włosów.
Znając już podstawy budowy i faz życia włosów możemy skupić się na rodzajach i przyczynach występowania nadmiernego ich wypadania. Rozróżniamy dwa podstawowe i najczęstsze przyczyny łysienia, czyli plackowate i androgenowe.
Łysienie plackowate spowodowane jest przewlekłymi stanami zapalnymi skóry, w efekcie czego mieszki włosów zostają uszkodzone a włosy wypadają. Zjawisko to najczęściej pojawia się dosyć nagle i ma podłoże autoimmunologiczne. Organizm wtedy traktuje mieszki włosowe jako ciało obce i stara się je wyeliminować. Łysienie plackowate dotyczyć może nie tylko owłosienia głowy, ale również brwi, rzęs, brody, pach, jak i owłosienia łonowego. Bardzo duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne jak i wysoki poziom stresu i silne napięcie nerwowe, które niesie za sobą skutki zaburzeń ogólnoustrojowych.
Typowym objawem łysienia plackowatego są pojedyncze zupełnie pozbawione włosów ogniska bez widocznych cech stanu zapalnego na skórze głowy. Mogą osiągać rozmiar między 5-10 cm i pojawiać się na ograniczonej powierzchni skóry głowy. Dolegliwość ta dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn ten rodzaj utraty włosów powodowany jest nadwrażliwością na androgeny, czyli pochodne testosteronu, które osłabiają mieszki włosowe. W efekcie czego faza wzrostu włosa zostaje skrócona i włosy nadmiernie się przerzedzają i wypadają, aż następuje całkowite wyłysienie. Problem ten jest zauważalny z początku w przedniej części głowy, przy linii włosów, gdzie pojawiają się zakola a następnie u szczytu głowy. Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie, ale duży wpływ na postęp łysienia mają uwarunkowania środowiskowe.
Łysienie androgenowe u kobiet przybiera formę przerzedzania włosów, które może być bardziej lub mniej intensywne (w skrajnych przypadkach widoczna jest skóra głowy). Przyczyną tego zjawiska również jest reakcja organizmu na androgeny, czyli męskie hormony płciowe, których sama obecność w organizmie kobiet jest całkowicie normalna.
Innymi przyczynami kobiecego łysienia androgenowego jest menopauza – zmniejszenie poziomu estrogenów przy jednoczesnym niezmiennym poziomie androgenów.
Współczesna medycyna jest w stanie sobie poradzić z problemem wypadających włosów, który bez wątpienia może być bardzo uciążliwą dolegliwością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem do wyleczenia każdej choroby jest odpowiednia diagnoza i znalezienie przyczyn zaistniałego stanu. Dzisiejsza technologia w medycynie pozwala dogłębnie zbadać stan naszych włosów jak i skóry głowy i odpowiednio do niego dobrać kurację. O tym w jaki sposób przeprowadzić diagnozę i jakie są sposoby leczenia łysienia przeczytacie już w kolejnym wpisie na naszym blogu.