Witamina C, retinol, kwas hialuronowy – najpopularniejsze składniki kosmetyków i ich właściwości odmieniane są przez wszystkie przypadki. A przecież kremy, sera czy maseczki pielęgnacyjne zawierają o wiele więcej cennych substancji aktywnych. Po które z nich warto sięgać zwłaszcza zimą? Z jakimi procedurami gabinetowymi połączyć uważną pielęgnację domową, by za kilka miesięcy przywitać wiosnę promienną i gładką cerą?
Zimowe wyzwania…
… tych w codziennej pielęgnacji nie brakuje. Zimą nieco zmieniamy zasady, ze szczególną troską dbając o skórę. Sztuczne ogrzewanie, zmienne temperatury, suche powietrze w pomieszczeniach, zacinający śnieg na zewnątrz, mróz, smog… uff, o tej porze roku nasza skóra zdecydowanie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Odpowiedniej, czyli jakiej?
- Pielęgnacja zaczyna się od demakijażu, co zawsze warto przypominać. Zimą powinien być on szczególnie delikatny. Agresywne tarcie płatkami kosmetycznymi odpada – również w przypadku skóry tłustej. Cel jest jeden: oczyszczenie, ale bez naruszania warstwy hydrolipidowej skóry.
- Co dalej? Pielęgnacja dzienna i wieczorna. Te rytuały warto podzielić i zróżnicować preparaty do pielęgnacji tak, by dać skórze czas na wieczorną regenerację i „dłuższą chwilę” z preparatami bogatymi w składniki aktywne.
- Do tego regularna pielęgnacja domowa. Profesjonalne kosmetyki wspierają procedury z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej i pomagają utrzymać skórę w doskonałej kondycji, niezależnie od pory roku.
Przejdźmy do konkretów…
Zasadniczym kryterium wyboru kremów bądź serów pielęgnacyjnych jest typ naszej skóry i główne jej potrzeby (wbrew pozorom wcale nie jest to opis typu 25+, 35+, 45+). Jednak sięgając głębiej, wśród dostępnych propozycji możemy wybrać te, które będą służyć naszej skórze w sposób szczególny. Oto składniki do zimowych zadań specjalnych – odnajdziecie je w różnych produktach do codziennej pielęgnacji ?
Skwalan – to naturalny składnik naszego… sebum, którego ilość maleje wraz z wiekiem. Dlatego ten odżywczy, dbający o równowagę lipidową i dodający blasku składnik warto dostarczać w pielęgnacji. Szczególną uwagę na preparaty ze skwalanem powinny zwrócić posiadaczki skóry suchej, podrażnionej, dojrzałej i naczyniowej. To wasz sprzymierzeniec!
Niacynamid – znany szerzej jako witamina B3 lub PP, wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Ceniony jest przez osoby ze skórą podrażnioną, zaczerwienioną, z niedoskonałościami – niacynamid pięknie łagodzi różnego typu stany zapalne. Dodatkowo dba o utrzymanie równowagi hydrolipidowej skóry, poprawia jej jędrność i napięcie, działa również jako świetny antyoksydant.
Ceramidy – polecane w pielęgnacji zarówno dziennej, jak i tej intensywnej, nocnej – skutecznie odbudowują mikrouszkodzenia, wygładzają, nawadniają i odżywiają skórę. Ceramidy rekomendowane są zwłaszcza osobom ze skórą suchą, a także dojrzałą, z widocznymi już oznakami utraty jędrności.
Kolagen – warto wiedzieć, że oprócz znanego działania ujędrniającego, ten składnik wspomaga utrzymanie równowagi hydrolipidowej, co przy zmiennych warunkach atmosferycznych ma ważne znaczenie dla kondycji skóry.
Koenzym Q10 – oprócz znanych właściwości antyoksydacyjnych (czyli przeciwstarzeniowych), po kosmetyki z tym składnikiem warto sięgać zimą, gdyż koenzym ten świetnie regeneruje skórę, przeciwdziała niedotlenieniu komórek i wspiera utrzymanie bariery ochronnej naskórka. W trakcie miesięcy, w których zmagamy się ze smogiem, suchym powietrzem, brakiem naturalnej witaminy D – koenzym Q10 może stać się pielęgnacyjnym must have wielu z Was ?
To tylko kilka składników, których warto wypatrywać wśród receptur zimowych kosmetyków pielęgnacyjnych. By jednak wybrać coś perfekcyjnie dopasowanego do naszych potrzeb, najlepiej spotkać się z kosmetologiem, który fachowo przyjrzy się potrzebom skóry i pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację. Tego rodzaju wizyta w klinice jest też doskonałą okazją do poznania procedur z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej – to one w najskuteczniejszy sposób polepszają kondycję skóry.
Zimą warto poznać bliżej różnego typu procedury z wykorzystaniem laserów, które głęboko przebudowują strukturę skóry. Dogłębne nawilżanie? Zdecydowanie polecamy mezoterapię mikroigłową. Wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry pomaga osiągnąć świetne rezultaty na wielu płaszczyznach, zarówno jeśli mowa o nawilżaniu, jak i regeneracji, odżywieniu czy uelastycznieniu skóry. Zima to także bardzo dobry czas na różnego typu peelingi chemiczne, profesjonalnie dobrane przez kosmetologa do potrzeb skóry. O tej porze roku, gdy nadwyrężona trudnymi warunkami skóra traci nawilżenie, jędrność i elastyczność, jednym ze szczególnie polecanych protokołów zabiegowych jest termolifting. Stosowany zarówno na twarz, jak i ciało, wzmacnia strukturę skóry, poprawia owal twarzy i ujędrnia wybrane partie. Zima to też czas, by się rozpieszczać, by choć na kilka chwil zapomnieć o szarudze za oknem i zregenerować nie tylko ciało, ale i umysł. Dlatego w zaciszu Kliniki można skorzystać również z pielęgnacyjnych zabiegów bankietowych, które przepięknie odżywiają, rozjaśniają, napinają i nawilżają skórę, a naturalny efekt glow widoczny jest tuż po zabiegu!
Dzięki dostępnym technologiom i doświadczeniu oraz wiedzy ekspertów możemy dziś w mądry sposób pokierować codzienną pielęgnacją. Tak, aby sezon zimowy nie był dla skóry wielkim wyzwaniem, a naturalnym etapem, do którego dostosowujemy nasze rytuały pielęgnacyjne i zabiegowe.