Rozpoczynamy sezon jesienny, a wraz z nim zmieniamy naszą rutynę pielęgnacyjną. Niższe temperatury oraz znacznie mniejsza ekspozycja na słońce sprzyja wykonywaniu takich zabiegów estetycznych, z których rezygnowałyśmy w lecie. Dla wielu kobiet, jak i mężczyzn początek jesieni to również czas intensywnej regeneracji skóry po wakacjach i nie raz usuwania negatywnych skutków działania promieni słonecznych. Taką niechcianą „pamiątką” po minionym lecie są przebarwienia skóry, na które na szczęście medycyna estetyczna znajduje rozwiązania.
Przebarwienia skóry widoczne są na przykład jako piegi lub plamki w kolorze ciemniejszym niż naturalny kolor naszej skóry i występują najczęściej na skórze twarzy i miejscach, które zostały poddane zbyt mocnej ekspozycji na słońce. Efektem intensywnego opalania jest wzmożona produkcja melaniny — składnika, który odpowiada między innymi za naturalny kolor naszej skóry — celem przyciemnienia naskórka i ochrony skóry, a tym samym ochrony naszego organizm przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Można zatem powiedzieć, że produkcja melaniny i opalenizna może być naturalnym procesem obronnym organizmu przed promieniami UV.
Skutkiem intensywnego opalania jest nieprawidłowe, miejscowe nagromadzenie melaniny, która produkowana jest przez wyspecjalizowane komórki zwane melanocytami. Proces syntezy melaniny w naszym organizmie jest dość skomplikowany i istnieje wiele czynników, które mogą go zaburzyć, co skutkuje powstawaniem przebarwień skóry. Natychmiastowe nagromadzenie melaniny może mieć swoją przyczynę we wspomnianej już wcześniej nadmiernej ekspozycji na słońce, ale także w problemach zdrowotnych takich jak zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy, jajników przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, a także w ciąży i okresie przekwitania.
Kształt przebarwień skóry może przybrać różną formę. Jedne są łagodniejsze, jak na przykład piegi, które mogą być nawet naszym atutem i dodawać uroku, ale są też takie, które wymagają specjalistycznego leczenia, ze względu na nieestetyczny wygląd i powód kompleksów.
- Piegi są to drobne punkty powstające najczęściej na twarzy w okolicach policzków i nosa, a także na ramionach, rękach oraz karku, stają się ciemniejsze i mocniej widoczne po ekspozycji na promienie słoneczne;
- Melasma, tak zwana ostuda jest intensywniejszym rodzajem przebarwień, które występują w okolicy czoła przy linii włosów oraz przy ustach, dając efekt „maski” na twarzy. Jest to taki rodzaj przebarwień skóry, który często występuje u kobiet w ciąży oraz pań stosujących antykoncepcję hormonalną;
- Plamy soczewicowate to przebarwienia występujące zarówno na skórze twarzy, dłoni jak i przedramionach. Powstają głównie za sprawą ekspozycji na słońce, a od piegów różnią się większym rozmiarem oraz wyraźniej zaznaczonym kształtem.
Warto też podkreślić fakt, że efekt przebarwień skóry może być również skutkiem zażywania leków, które powodują reakcje foto-alergiczne. Dzieje się tak po kontakcie niektórych ze składników leków z substancjami zawartymi we krwi, powodując reakcje alergiczne skóry jak rumień czy wysypka, ale mogą także pojawić się przebarwienia. Takimi lekami mogą być:
- wspomniane już wcześniej leki hormonalne, w tym środki antykoncepcyjne,
- sulfonamidy,
- doustne leki przeciwcukrzycowe,
- leki przeciwnadciśnieniowe i krążeniowe,
- niektóre antybiotyki,
- niektóre leki przeciwbólowe (zwłaszcza z grupy NLPZ)
- leki przeciwpasożytnicze
- leki psychotropowe, uspokajające i neurologiczne
- leki przeciwalergiczne,
- leki bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.
Pamiętajmy, aby przed zażywaniem jakichkolwiek leków zawsze zapoznać się z ulotką i sprawdzić, czy ich stosowanie może narazić nas na reakcje uczuleniowe przy ekspozycji na promieniowanie UV.
Oczywiście medycyna estetyczna przychodzi z pomocą i szeregiem różnych metod walki z przebarwieniami skóry, spośród których każda osoba borykająca się z tym problemem znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Domowe sposoby walki z przebarwieniami polegające na stosowaniu kosmetyków rozjaśniających i wyrównujących koloryt może nie wystarczyć, wtedy należy sięgnąć po pomoc specjalisty — lekarza dermatologa, który za pomocą profesjonalnych produktów będzie w stanie dotrzeć do głębokich warstw skóry i stopniowo usunąć przebarwienia, przywracając skórze jej naturalny kolor. Jest to bardzo często długi proces, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nowoczesna medycyna estetyczna daje rozwiązanie w wielu problemach skórnych, lecz pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie zapominajmy o codziennej, odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry i ochrony jej przed promieniowaniem słonecznym. Pora jesienna i zimowa nie oznacza, że możemy pożegnać się z filtrami przeciwsłonecznymi do kolejnego letniego sezonu! Sięgajmy po kosmetyki fotoochronne przez cały rok, odpowiednio dostosowując ich stopień ochrony do aktualnych warunków.