Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych

Zabieg labioplastyki wykonuje się zarówno ze względów estetycznych, w celu odmłodzenia okolic intymnych, przywrócenia wargom sromowych symetrii, jędrności i młodego wyglądu, jak i również ze względów typowo zdrowotnych. Duża asymetria, przerost warg sromowych mniejszych jest często przyczyną bardzo dużego, codziennego dyskomfortu. Wystająca tkanka narażona jest na otarcia i uszkodzenia, które stanowią otwartą drogę dla zakażeń, te z kolei prowadzą do bolesnych stanów zapalnych. Kobiety skarżą się na ból, utrudnienia w prowadzeniu normalnej aktywności fizycznej. Problemem jest także akceptacja niestandardowego wyglądu swoich narządów płciowych, mający często istotny wpływ na życie seksualne.

Zabieg dedykowany jest dla:

  • kobiet z anatomicznym przerostem warg sromowych mniejszych,
  • kobiet, u których rozmiar warg sromowych mniejszych jest przyczyną stanów zapalnych, otarć, obrzęków i podrażnień,
  • kobiet, u których noszenie dopasowanego ubrania jest przyczyną nawracających dolegliwości zapalnych i bólowych,
  • kobiet, dla których wielkość warg sromowych mniejszych stanowi problem natury estetycznej.

Przeciwwskazania

  • choroba nowotworowa,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • infekcja dróg rodnych,
  • kolagenopatie,
  • miesiączka (zabieg można wykonywać minimum na 2 tygodnie przed miesiączką),
  • powikłania po wcześniejszych zabiegach laseroterapii

Metody przeprowadzania labioplastyki

Wybór metody przeprowadzenia labioplastyki – chirurgiczna czy laserowa – zależy od warunków anatomicznych kobiety oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Nie powinno się mówić o przewadze żadnej z tych metod. Zarówno po zabiegu laserowym, jak i po klasycznej chirurgii, okres rekonwalescencji jest podobny. Warto również podkreślić, że część efektów estetycznych jest niemożliwa do osiągnięcia laserem.

Labioplastyka laserowa jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu warg sromowych większych lub/i mniejszych, a także ich modelowaniu przy użyciu specjalistycznego lasera, za pomocą którego usuwany jest nadmiar tkanki wargi sromowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Laser działa stymulująco na koagulację tkanki, co zapobiega występowaniu krwawienia. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko powstawania blizn pooperacyjnych, obrzęku obszaru zabiegowego oraz dyskomfortu po zabiegu.
Poprzez stymulację produkcji kolagenu, laser nie tylko modeluje zewnętrzne intymne obszary ciała kobiety, ale też zwiększa zwartość i elastyczność tkanki.

Labioplastyka chirurgiczna polega na plastyce (zmianie kształtu) warg sromowych większych i mniejszych za pomocą operacji chirurgicznej. Plastyka warg sromowych mniejszych likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Nadmiar tkanki można usunąć nożem chirurgicznym z następowym podwiązaniem krwawiących naczyń lub ich elektrokoagulacją. Celem procedury chirurgicznej jest znaczna redukcja lub zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy (warg sromowych) . Labioplastyka warg sromowych większych często wykonywana jest z powodu zaniku – atrofii, której przyczyną może być utrata masy ciała lub pojawiająca się z wiekiem utrata elastyczności skóry.

W Klinice Dr Stachura zabiegi labioplastyki wykonują:

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych - Anna Prekwa

Dr n. med. Anna Prekwa

Specjalistka chirurgii ogólnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych - DrBrelik

Dr n. med. Paweł Brelik

Specjalista ginekolog położnik

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych - AnetaCymbaluk Ploska

Prof. dr hab. n. med.
Aneta Cymbaluk-Płoska

Specjalista ginekolog położnik